fbpx

Qindra drerë mblidhen çdo ditë në një park japonez, askush nuk e di pse

Në verë një park në qytetin Nara të Japonisë, ndodh një fenomen shumë i veçantë. Drejt perëndimit të diellit dhe për rreth një orë, qindra drerë mblidhen në një zonë shumë specifike të parkut dhe menjëherë pranë Muzeut Kombëtar, për t’u zhdukur pas momentit të relaksimit.

Quhet shikadamari, që do të thotë “vend për mbledhjen e drerëve”, dhe arsyet pse ndodh nuk janë ende të qarta.

Në Parkun Nara ka rreth 1.400 ekzemplarë drerë, që e bëjnë vendin një destinacion mjaft të popullarizuar, transmeton Top Channel.

Një spektakël vërtet magjepsës në mes të natyrës. Nëse keni planifikuar një udhëtim në Japoni, duhet ta përjetoni patjetër!

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button