Top 100 mbiemrat më të njohur shqiptar

Lajme të ngjashme

Komentet

  1. Renditja nuk me duket dhe aq e drejte se mbiemeri balla ka marre pjes qe ne luften e perlepes ne maqedoni para350-400 vjetesh

  2. i nderuar profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari. Ju keni listuar ca Mbiemra me prejardhje fetare te cilet e kane afersisht 500 apo 600 vjete qe qarkullojne ne shqiperi dhe lene pa permendur mbiemra qe kane me shume se 1000 vjet sic eshte mbiemeri Mazrreku dhe shume mbiemra te tjere shqipetar qe kane prejardhjen nga Ilirishtja

  3. faleminderit i nderuar profesor ne fakt jo qe di edhe shume per mbiemrat por duhet lexu ne fakt historine shqiptare dhe duhet shtjelluar shume e me shume , te thuhet troq qfare kishte me shume dhe cfare ka tani ndoshta por prap nje RRESPEKT per ju qe keni marre nje iniciative te tille e dhasht zoti te bashkangjiten edhe profesora dhe dijetare te tjere ne kete qeshtje qe te tilla iniciativa jan te mireseardhura ngase vetem me dituri ne cfare do lloj forme qoft ajo ne mund te jemi karshi fqinjeve tane ju pershendes me sloaganin NJE KOMB NJE ATDHE

  4. Po ca ka nxjerre ky qe e quan veten studiues,ka len pa permendur shume mbiemra te famshem ne Shqiperi,PSH.Beqiri,ose Pasha, etj,duhet theksuar she sipas nje harte te mbiemrave ne Europe per Shqiperine,mbiemri Beqiri ishte I dyti me I perhapur pas mbiemrit Hoxha.