Algjeria me vetëm një gjuajte në portë, shënoi gol dhe u bë kampion (FOTO+VIDEO)

Kupa Afrikane e Kombeve që filloi më 21 qershor, mbaroi sonte me finalen Senegal-Algjeri, njofton Portalb.mk.

Ndeshja filloi në ora 21:00, ku ekipi i Senegalit u paraqit me këtë formacion: Gomis; Gassama, Kouyate, Sane, Sabaly; Ndiaye, Gueye; Sarr, Saivet, Mane; Niang. Ndërsa ekipi i Algjerisë me këtë formacion: M’Bohli; Zeffane, Mandi, Benlamri, Bensebaini; Guedioura; Mahrez, Feghoulli, Bennacer, Belaili; Bounedjah.

Në minutën e 2’ ekipi i Algjeirsë përmes Bounedjah shënoi një gol, pas një gabimi fillestar të portierit Gomis. Pikërisht ky gabim e vendosi edhe fatin e ndeshjes dhe kampionati, pasi me atë rezultat u përmbyll edhe finalja, 0-1.

Algeria's only effort of note all game was the heavily deflected shot in the second minute that ultimately proved to be the winner

Vlen të theksohet, se kjo ishte edhe goditja e parë edhe e fundit e ekipit gjatë ndeshjes, derisa Senegali arriti të gjuan tre vetën në portë.