fbpx

Bërnabiq: Kosova ta shfuqizojë taksën

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, ka thënë se takimi i Berlinit duhet të rezultojë me vazhdimin e procesit të dialogut.

Por, sipas saj ”deri tek kjo s’mund të arrihet derisa Prishtina zyrtare nuk pranon të heq taksat”, për të cilat kryeministri Ramush Haradinaj ka këmbëngulur se do të ndodhë vetëm pasi Serbia të njohë Kosovën si shtete të pavarur, njofton Klan Kosova.

”Kjo nuk është diçka që thotë vetëm Beogradi, por këtë e thonë të gjithë partnerët ndërkombëtarë – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, anëtarët e BE-së e deri te njerëzit që iniciuan takimet në Berlin dhe Paris”, është shprehur ajo.

Lidhur me këtë pas takimit që sot pati me homologun e saj francez Edouard Phillipe, kryeministrja serbe Ana Bërnabiq deklaroi se ende nuk dihet nëse do të mbahet takimi i paraparë në Paris mes Prishtinës e Beogradit më 1 korrik.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button