fbpx

Serbia vazhdon lobimin kundër Kosovës, Kina e Algjeria kundër pranimit në Interpol

Serbia së bashku me aleatët po vazhdon lobimin kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare, përcjellë KTV.

Përveç ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq i cili publikisht lobon kundër Kosovës, këtë po e bën edhe ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, transmeton Dita.

Ai po qëndron në vizitë në Rusi ku do të marrë pjesë në takimin e 10-të Ndërkombëtar të Zyrtarëve të Lartë për Çështje të Sigurisë.

Stefanoviq i cili ndodhet në Rusi, u takua edhe me përfaqësues të Republikës Popullore të Kinës, shkruan Kurir.

Stefanoviq dhe sekretari i Komisionit për Çështjet Politike të Partisë Komuniste të Kinës, Guo Shengkun vlerësuan se ky takim është pozitiv veçanërisht në fushën e krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Të dy biseduan edhe për çështjen e Kosovës, dhe siç shprehet Stefanoviq për mediet serbe, Kina e ka konfirmuar mbështetjen për Serbinë dhe mos-njohjen e Kosovës.

Gjithashtu, sipas ministrit serb Stefanoviq, Kina ka konfirmuar edhe se do të kundërshtojë fuqishëm pranimin e Kosovës në INTERPOL.

Përveç kësaj, siç raportohet, sot edhe Algjeria ka konfirmuar në Serbi se do të jetë kundër pavarësisë së Kosovës dhe kundër pranimit të Kosovës në INTERPOL.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button