fbpx

Izraeli mirëpriti organizimin e konferencës për Lindjen e Mesme

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, mirëpriti mbajtjen e konferencës së paqes për Lindjen e Mesme, javën e ardhshme në Bahrein, njofton REL.

Në konferencë, do të shpaloset pjesa e parë e planit për paqen, që e ka përgatitur Shtëpia e Bardhë.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump e ka quajtur këtë plan si “marrëveshje të shekullit”.

Duke folur në një konferencë qeveritare, Netanyahu vlerësoi se konferenca “është një përpjekje e SHBA-së, për të sjellë një të ardhme më të mirë dhe për të zgjidhur problemet e rajonit”.

Shtëpia e Bardhë thotë se takimi do të përqëndrohet në përfitimet ekonomike që mund të dalin për rajonin, nga një përfundim i konfliktit mes Izraelit dhe palestinezëve.

SHBA-ja nuk ka ftuar në konferencë zyrtarët izraelitë, për të shmangur fokusimin në “çështjet politike”.

Në disa deklarata të mëhershme, zyrtarët amerikanë nuk kanë bërë të ditur se kur do të prezentohen aspektet politike të planit.

Palestinezët, e kanë hedhur poshtë planin e paqes së SHBA-së. Shtëpia e Bardhë njoftoi javën e kaluar se Egjipti, Jordania dhe Maroku kanë rënë dakord të marrin pjesë në konferencë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button