fbpx

Sulmuesi i xhamive në Zelandën e Re s’e pranon fajësinë

I dyshuari kryesor për sulmet në Kristçërç të Zelandës së Re nuk e pranoi fajësinë në asnjë akuzë. Brenton Tarrant – i vetëdeklaruar supremacist i bardhë – akuzohet për vrasjen e 51 personave dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve në dy xhami të Kristçërçit, më 15 mars, shkruan REL.

Mbi të rëndon edhe akuza për terrorizëm, e cila bart dënimin maksimal me burgim të përjetshëm.

Duke u paraqitur në seancën e gjyqit, përmes video-lidhjes nga burgu, australiani 28-vjeçar qëndroi i heshtur, ndërsa avokati ia lexoi deklaratën.

Gjykatësi Cameron Mander tha se gjykimi është caktuar për 4 maj të vitit të ardhshëm dhe se Tarrant do të mbetet në paraburgim.

Sulmet në Kristçërç janë përshkruar si të shtënat më vdekjeprurëse masive në Zelandën e Re.

LEXO: Numri i viktimave nga sulmi terrorist në Zelandën e Re arriti në 50, në mesin e të vrarëve janë dhe tre fëmijë

LEXO: Të dhëna rreth sulmit terrorist në dy xhami në Zelandën e Re, 49 të vdekur (VIDEO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button