Rrëfimi i britanikes 26 vjeçare që e mundi kancerin ndonëse iu dhanë vetëm katër javë jetë!

Një nënës e cila vuan nga kanceri, nga mjekët iu dhanë afat vetëm katër javë për të jetuar. Por ajo ka sfiduar shanset për të mbijetuar dhe ka ndarë një rrëfim të saj të shkurtër se si e arriti këtë, njofton Klan Kosova.

Varrie Dunlop u diagnostikua në nëntor me limfomën e fazës 4 të sëmundjes jo-Hodgkin, pasi mjekët fillimisht hodhën poshtë lodhjen e saj si një infeksion viral.

Tani 26 vjeçarja, nëna e katërvjeçares Lana, iu tha se kanceri i saj i gjakut ishte aq i infektuar sa që do të vdiste brenda një muaji nëse nuk filloi menjëherë trajtimin.

Dunlop, nga Ringwood, Hampshire, duroi 13 raunde të kimioterapisë, gjë që e bëri atë të humbte flokët dhe të kalonte 21 ditë në spital. Trajtimi i saj ishte një sukses dhe asaj iu tha qartë muajin e kaluar se e ka kaluar këtë sfidë. Varrie Dunlop është nëpunëse sigurimi.

Fillimisht iu tha se kishte të ngjarë infeksion viral. Megjithatë, kur simptomat e saj nuk arritën të përmirësoheshin, ajo u pranua në spital me sepsë disa muaj më vonë. Ndërsa në spital, Dunlop iu nënshtrua një biopsie, e cila zbuloi se kishte kancer në rritje.

Megjithëse e shkatërruar, ajo pranon se ishte ‘një lehtësim i çuditshëm’ që më në fund të dinte se çfarë ishte e gabuar. Por, gjërat u shndërruan edhe më keq kur mjekët zbuluan se kanceri ishte përhapur në kurrizin e saj dhe në lëngun e trurit.

“Më thanë se ishte serioze dhe brenda katër javësh organet e mia ka të ngjarë të fillojnë të mbyllen për shkak të tendosjes”, thotë ajo. Dunlop gjithashtu kishte një ritëm të pushimit të zemrës prej 106 rrahjesh në minutë  në një person të shëndetshëm duke filluar nga 60 bpm në një maksimum prej 100 bpm.

Me asnjë zgjedhje, por për të filluar menjëherë trajtimin, Varrie Dunlop duronte nëntë raunde të kimioterapisë direkt në shpinën e saj për të ndaluar që kanceri të hyjë plotësisht në trurin e saj.

“Unë kam kaluar nëpër kimioterapinë intensive, por duke qenë në remision tani është e mahnitshme. Gjithmonë besoja që do të vinte përmes saj, sepse unë jam një luftëtar por ishte e vështirë”.

Dunlop, e cila jeton me prindërit dhe vajzën e saj, ishte i vendosur të mundte sëmundjen për Lanan e saj.

“Kam një vajzë të vogël kështu që unë vendosa të mos shkoj askund. Fillimisht nuk do t’i tregoja, por në fund specialistja ime më tha se duhet të ulem dhe t’ia shpjegoj asaj, sepse unë do të humbja flokët dhe gjëra të tilla. Isha në spital për 21 ditë, por familja ime mblodhi rreth meje dhe është një lehtësim i jashtëzakonshëm që jam ende këtu për vajzën time”.

Dunlop tregoi rrëfimin për të rritur ndërgjegjësimin për simptomat e limfomës jo-Hodgkin, si një ënjtje pa dhimbje në një nyje limfatike.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë djersitje natën, humbje peshe të pashpjegueshme, ethe, mungesë frymëmarrjeje dhe kruarje të vazhdueshme në të gjithë trupin. Mund të ndodhë lodhja, rritja e rrezikut të infeksioneve dhe gjakderdhja e tepruar, të tilla si gjakderdhja e hundës.

“Mendova se isha e lodhur, sepse unë punoja shumë dhe pata djersitje natën sepse ishte verë”, tha ajo.

“Unë do t’i inkurajoja njerëzit që të insistojnë në marrjen e ndonjë kontrolli të pazakontë, edhe nëse nuk janë ato që normalisht do t’i lidhni kancerit”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button