Çorbë me presh

Çorba e dendur nga preshi mund të përgatitet tri ditë më herët

Përbërësit:

– 2 presh,
– 1 qepë,
– 300-400 g patate,
– kripë,
– piper,
– fletë dafine,
– majdanoz
– lëng nga gjysmë limoni,
– gjysmë luge miell.

Përgatitja:

Ngrohni pak ujin, shtoni preshin e grirë imët, qepën dhe zieni derisa qepa të zbutet.

Shtoni pataten e grirë në kube, kripën, piperin, fletën e dafinës, të gjitha qitni në një 1 litër ujë, zieni 45 – 50 minuta në zjarr mesatar.

Hiqeni nga zjarri, shtoni një lugë miell dhe zieni sërish edhe pesë minuta.

Në fund qitni lëngun e limonit dhe majdanoz, transmeton Telegrafi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button