OBSH ka paralajmëruar për rrezikun e përhapjes së ebolës

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus sot deklaroi se ekziston rrezik i madh nga përhapja e ebolës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë adresimit të tij në asamblenë vjetore të OBSH-së, Ghebreyesus tha se epidemia aktuale e ebolës, e cila është në vendin e dytë për nga siguria dhe që ka marrë afër 1.100 jetë, është e pranishme në dy provincat lindore të Kongos të përfshira nga dhuna mes grupeve të armatosura.

Sipas vlerësimit të tij, kjo epidemi është “një nga sfidat më komlekse shëndetësore me të cilën cilido prej nesh është ballafaquar ndonjëherë”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button