I konsideroni të padëmshme, këto 6 zakonet janë të rrezikshme për shëndetin

Të gjithë e dinë se nëse flini vonë dhe hani shumë, është jo e shëndetshme. Mirëpo, ndonjëherë edhe zakonet më të padëmshme mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. A e dinit se mund të përfundoni në spital nga tështitjet? Ose mund të humbisni fokusimin nëse konsumoni çamçakëz?

Për fakte të tilla, lexoni më poshtë për të qenë më të përgatitur:

Mbajtja e tështimës

Nga se vuani vuan: sistemi i frymëmarrjes, enët e gjakut dhe truri, ose në rastin më të keq, ezofag, transmeton Class.

Funksioni kryesor i teshtitjes është heqja e baktereve, viruseve dhe grimcave të pluhurit. Kur mbani tështimën, ju nuk e lini trupin t’i heqë këto gjëra.

Përdorimi i kunjave të dhëmbëve

Nga se vuani vuani: Mishrat.

Dentistët nuk i pëlqejnë kunjat e dhëmbëve. Ato janë të padëmshme ndaj smaltit, por mishrat janë në rrezik.

Fjetja me fytyrën në jastëk

Nga se vuani: Frymëmarrja, qarkullimi i gjakut, kurrizi dhe lëkura e fytyrës.

Është e rehatshme, por e dëmshme për të fjetur me fytyrën në jastëk. Në këtë pozicion, frymëmarrja është e vështirë, qafa është në një pozitë të panatyrshme, qarkullimi i gjakut bëhet më i keq dhe rruazat e qafës janë në rrezik. Përveç kësaj, mjekët paralajmërojnë se mund të krijohen rrudha në këtë pozicion dhe ato bëhen konstante dhe nuk zhduken kurrë.

Kafshimi i objekteve të ngurta

Nga se vuani: dhëmbët, mishrat dhe goja.

Njerëzit që duan të kafshojnë stilolapsa, lapsa, kapëse letrash dhe objekte të tjera të forta zakonisht kanë probleme të mëdha smalti. Kjo është edhe arsyeja pse ju nuk duhet të përpiqeni të hapni tapat e shisheve. Përveç se dëmtoni smaltin mund të merrni edhe një infeksion.

Mbajtja e urinës për një kohë të gjatë

Nga se vuani: veshkat, sistemi urinar dhe zorra.

Në qershor të vitit 2018, një lojtar i ri nga Britania e Madhe u shtrua në spital pasi ai kaloi 8 orë duke luajtur një lojë pa marrë shkuar asnjëherë në tualet. Zorrët dhe fshikëza e tij ishin aq të fryra sa mjekët mendonin se ai kishte një kancer. Të gjithë mjekët bien dakord që urina nuk duhet mbajtur, pasi mund të dëmtoni muskujt që mund të çojnë në infeksione urinare dhe kapsllëk.

Përdorimi i telefonit në tualet

Higjena e përgjithshme

Ky rregull nuk duhet të jetë vetëm për telefonat, por edhe për gazetat dhe librat. Nuk duhet, sepse nëse qëndroni ulur për më shumë se 5 minuta rritet presioni në venat tuaja. Një tjetër arsye pse nuk duhet t’i merrni telefonat në tualet është sepse ato ndihmojnë në përhapjen e baktereve pasi keni dalë nga tualeti.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button