fbpx

UNHCR ka ndihmuar 250.000 të zhvendosur në Jemen

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) të martën ka njoftuar se në tremujorin e parë të këtij viti ka ndarë ndihma themelore humanitare për 250.000 persona të zhvendosur për shkak të luftës në Jemen, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyra e UNHCR-së në Jemen ka njoftuar në Twitter se shumica e njerëzve të zhvendosur brenda vendit në Jemen nuk kanë marrë ndihmën e nevojshme.

Megjithatë, nga janari deri në mars, u ofruan ndihmë të paktën 250,000 personave të zhvendosur të cilëve u janë shpërndarë batanije, mjete kuzhine dhe ndihma të tjera.

Në Jemen, që për një kohë të gjatë është bastion i jostabilitetit politik, shpesh ndodhin konflikte midis militantëve Huthi dhe forcave pro-qeveritare.

Që nga shtatori i vitit 2014, Huthi ka kontroll mbi Sanaa-n dhe disa rajone të tjera, ndërsa forcat e koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite kanë mbështetur autoritetet në Jemen që nga marsi i vitit 2015.

Që atëherë, mijëra njerëz, duke përfshirë shumë civilë, janë vrarë në konflikte, ndërsa OKB paralajmëron se rreth 14 milionë njerëz janë në rrezik të urisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button