Dodik takoi Papa Françeskun në Vatikan

Anëtari serb i Presidencës trepalëshe të Bosnjës, Millorad Dodik, takoi Papa Françeskun të premten në Vatikan dhe tha se bashkëpunimi midis Bosnjës dhe Kishës Katolike duhet të vazhdojë.

“Biseduam për çështje të rëndësishme në Evropë dhe botë. Konstatuam se është shumë e rëndësishme ruajtja e stabilitetit dhe paqes”, tha Dodik, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Me Dodikun ishte edhe presidenja e Republikës Sërpska të Bosnjës, Zhelka Cvijanoviq.

Por, të enjten, nga kabineti i anëtarit mysliman të Presidencës së Bosnjës, Shefik Xhaferoviq, është thënë se vizita e Dodikut në Vatikan nuk realizohet në emër të Presidencës së Bosnjës.

Bosnja është e ndarë në dy entitete: Federata Myslimane-Kroate dhe Republika Sërpska.

Bosnja është ndarë kështu me Marrëveshjen e Dejtonit, e cila i ka dhënë fund luftës në këtë vend në vitet 1990.

Dodik, nacionalist serb, ka fituar ulëse në Presidencën trepalëshe në zgjedhjet e tetorit të kaluar.

Anëtari kroat i Presidencës është Zhelko Komshiq.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button