Putin dhe Kim Jong-un premtojnë të forcojnë lidhjet mes tyre

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe Vladimir Putin i Rusisë kanë premtuar të forcojnë lidhjet në samitin e tyre të parë.

Ata shtrënguan duart në Ishullin Russky pranë qytetit detar të Vladivostok, në lindjen e largët të Rusisë, transmeton Top Channel.

Kremlini zyrtar tha se udhëheqësit do të diskutojnë denuklearizmin, por Kim gjithashtu pritet të kërkojë mbështetje pasi bisedimet me SHBA dështuan.

Bisedimet në Hanoi me Presidentin e SHBA Donald Trump nuk përfunduan me një marrëveshje mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Në fjalën e tyre të hapjes, udhëheqësit rusë dhe koreano-koreanë iu referuan historisë së gjatë të lidhjeve të dy vendeve të tyre dhe Putin tha se donte të ndihmonte në qetësimin e tensioneve koreane.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button