LUFTA E GJELAVE

Lajme të ngjashme

Një koment

 1. vargjet e Brehtit me kthyen pas ne kohen kur e benim Brezi 9. Vitet ishin vitet e 90′-ta, revista ishte mujore, ekipi ishte dream team: Sala, Brdhyli, ti Fatmir qe ishe dhe redaktor, Nehati bente dizajn te paparseritshem deri atehere dhe prej atehere e kendej, per film shkruante Flaka Surroi. Punuam me vite, pa pagese, me qejf, dashni, ndikim ne opinion. Eh, kohera ishin ato e jo keto te sotmet.
  Pse m’u kujtua periudha?
  vargjet e Brehtit i kemi pasur ne nje nga numrat, dhe vetem tash duke lexuar tekstin tend te shkelqyer Fatmir, mlu faniten edhe disa vargje, nuk me kujtohet autori, ndoshta ishte japonez?
  sa thelle e ndjeva vetmine kesaj vjeshte (ose sa thelle e ndjeva kete vjeshte)
  re dhe zogj.

  kaq ishte.
  me shume nuk i duhet poezise.
  Fatmir i dashur, sa bukur, sa sakte ke shkruar, sic ben cdo jave.
  Portalbi, e them une, ka mbledhur kolumnistet me te mire shqiptare te Maqedonise, vetem njera aty eshte zalutala ndermjet Penave.

  falemnderit Portalbit qe me postoi 🙂
  por edhe sikur mos me postonte, une keshtu pergatis librin e ri, tekste qe me kane inspiruar kryesisht per te mire, dhe komentet e tetovares qe fatmiresisht u shperngul me kohe nga qyteti qe i han njerezit e vet.
  Por ja ekipin e Brezit, me ndonje perjashtim te vogel ndoshta, nuk arriti ta hante.
  e thoshte miku yne i perbashket Fadil Bajraj dhe do e citoj burimisht Novac ne kvari coveka, novac kvari to sto je kvarlivo.
  p.s fjalen novac mund ta zevendesojme me fjalet Qyteti, Koha, Politika, hepisi bir.,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe

Close