fbpx

Uashingtoni përshëndet kapjen e themeluesit të WikiLeaks, Assange

 enjten ligjvënësit  Uashington përshëndetën arrestimin  Britani  themeluesit WikiLeaks Julian Assange dhe kërkuan ekstradimin e tij  menjëhershëm për t’upërballur me akuzat  Shtetet e Bashkuara, transmeton Zëri i Amerikës.

Është momenti i duhur,” tha senatori republikan John Cornyn për Zërin e Amerikës. “Jam i kënaqur    fund ai do  vihet përpara drejtësisë.”

Falënderoj Zotin” tha senatori demokrat Joe Manchin. “Kjo gjë ishte tejet enevojshme. U jam shumë mirënjohës miqve tanë britanikështoi ai.

Julian Assange u arrestua pasi Ekuadori i dha fund azilit  tij  gjatë  ambasadën ekëtij vendi  Londër Shtetet e Bashkuara zoti Assange akuzohet se qenë pjesë enjë komploti për hakerim  kompjuterave  çoi  vjedhjen  pas publikimin edokumenteve  klasifikuara nga ana e WikiLeaks-it.

WikiLeaks botoi gjithashtu një numër  madh  email-esh  ishin hakeruar ngakompjuterat e zyrtarëve  fushatës zgjedhore presidenciale  kandidates demokrateHillary Clinton  vitin 2016, një fakt  u theksua nga senatori demokrat Richard Blumenthal.

Ai duhet  ekstradohet  përballet me drejtësinë këtu (SHBA), tha zotiBlumenthal. “Julian Assange duhet  përgjigjet për rolin e tij  ndërhyrjen e Rusisë zgjedhjet tona dhe sa  shpejt  kjo  ndodhë, aq  mirë do  jetë“, shtoi ai.

Deri  taniDepartamenti amerikan i Drejtësisë e ka kufizuar objektin e akuzavendaj zotit Assange vetëm për konfiskimin informacionit  klasifkuar mënyrë paligjshmeDrejtuesi ekzekutiv i WikiLeaks-it, i lindur  Australi, e ka portretizuarveten si një informatorgjë  ligjvënësit amerikanë   dy partive, e kanë hedhurposhtë.

Vjedhja është një krimDhe komploti për  vjedhur është gjithashtu krimtha zotiCornyn.

Mendoj se duke rrjedhur informacionin ai kishte për qëllim  bënte dëmpër llogari atij për  cilin punonteapo atij për  cilin supozojmë se punonte“, tha zotiManchin. Senatori demokrat shtoi gjithashtu se ndryshe nga zoti Assange,informatorët e vërtetë përpiqen “ mbrojnë njerëzit për  cilët punojnë si dheinstitucionin“.

Julian Assange ka pretenduar se është një njeri me ka ideale dhe moral  lartë tha një deklaratë demokrati kryesor i komisionit  Zbulimit Mark Warner.

Por sipas tijpër fat  keqpavarësisht nga synimet mbi  cilat u themeluaWikiLeaksJulian Assange është shdërruar  pjesëmarrës  drejtpërdrejtë përpjekjet ruse për  minuar Perëndimin dhe një bashkëpunëtor  përkushtuar përpjekjet për  minuar sigurinë amerikane“.

Zoti Warner tha gjithashtu se “shpreson  gjykatat britanike t’ua dorëzojnë atë sa mëshpejt autoriteteve amerikane mënyrë  ndaj tij  jepet vendimi  meriton“.

Senatori republikan Ben Sasse pajtohet me këtë mendim.

Julian Assange ka qenë prej kohësh “një vegël e keqe” e Vladimir Putinit dhe eshërbimeve sekrete ruseAi meriton   kalojë pjesën tjetër  jetës  tij burg”,shkruante ai  një postim  Twitter.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close