fbpx

Erdogan: Turqia do të bëhet aktor global në industrinë e mbrojtjes

Presidenti i Republikës së Turqisë Rexhep Taip Erdogan deklaroi se vendi i tij, me dizajne origjinale dhe teknologji të përparuar, periudhën e ardhshme do të bëhet aktor global në sferën e industrisë së mbrojtjes, raporton Anadolu Agency (AA).

Komentet e presidentit turk u bënë gjatë një tubimi të përbashkët zgjedhor me liderin e partisë Lëvizja Nacionaliste, Devlet Bahçeli në kryeqytetin Ankara, në kuadër për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 31 mars.

Në vitin 2018, u shpreh presidenti Erdogan, eksportet e industrisë hapësinore dhe të industrisë së mbrojtjes u rritën me 17 për qind.

Eksportet e Turqisë në këto sektorë kanë përmbushur objektivin prej 2 miliardë dollarë vitin e kaluar, duke shënuar njëkohësisht nivelin rekord të eksporteve prej 2.035 miliardë dollarësh.

Turqia është futur thellë në fushatën zgjedhore në të cilat marrin pjesë 12 parti politike.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close