fbpx

Ligji për PSP-në, Zaev: Kush jemi unë dhe Mickoski të tregojmë se cilët prokurorë duhet të zgjedhen?

“Bisedimet me opozitën për Ligjin për Prokurorinë Publike me të cilin duhet që të përforcohet Prokuroria Speciale Publike dhe ajo të bëhet pjesë e prokurorisë së rregullt me të gjitha kapacitetet e saj që i ka, nuk janë pazar për krim”, vlerëson kryeministri Zoran Zaev, në lidhje me takimin e grupeve punuese të partive për statusin e PSP-së, njofton Portalb.mk.

Në pyetjen nëse guxon që ndonjë partie politike guxon që t’i pëlqejnë ose jo prokurorët, Zaev tha se ajo nuk është në rregull dhe tha: “Kush jam unë ose kush është Hristijan Mickoski të tregojmë se cilët prokurorët duhet të zgjedhen, dhe cilët jo, kur Maqedonia e Veriut ka Këshill të Prokurorëve dhe atje bëhet zgjedhja e pushtetit prokurorial”.

Ai tha se të vetmen që e di nga lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski është se atij nuk i pëlqen Katica Janeva dhe ekipi aktual i PSP-së.

LEXO: Prokuroria Speciale në tavolinën e pazarit të partive

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close