fbpx

Pas sulmit terrorist, Qeveria e Zelandës së Re ka ndryshuar Ligjin për armët

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se kabineti i saj ka mbështetur në parim ndryshimin e Ligjit për armët.

Ndryshimi vjen pas sulmit terrorist të ditëve më parë në dy xhami ku mbetën të vrarë 50 persona dhe shumë të tjerë pësuan lëndime, shkruan BBC.

Sulmuesi ka qenë 28 vjeçari australian me identitet, Brenton Tarrant.

Policia ka thënë se ai përdori armë të stilit ushtarak që kanë qenë të modifikuara në atë formë që të jenë më vdekjeprurëse gjatë kryerjes së sulmeve.

Zhvillimet e së premtes ngjallën reagime për reforma në ligjet për përdorimin e armëve, ku vet Ardern tha se kjo shpejt do të ndodhë.

Detajet për këto reforma gjatë një konference për media ajo ka thënë se do të jepen më 25 mars.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button