fbpx

Kashmir, nëntë të vdekur pas përleshjeve të armatosura

Nëntë persona, duke përfshirë katër ushtarë indianë dhe një polic, janë vrarë gjatë një përleshje me armë, në Kashmir në pjesën e administruar nga India.

Përplasja ndodhi në Pulwama, ku më shumë se 40 policë paramilitarë indianë u vranë në një bombardim javën e kaluar, transmeton Klan Kosova.

Ky sulm, më i keqi në dekada, ka nxitur tensionet mes Indisë së armatosur me armë nukleare dhe Pakistanit.

Një civil dhe tre militantë të dyshuar ishin gjithashtu në mesin e atyre që u vranë në konfrontimin e së hënës.

Policia thotë se tre militantët e dyshuar të cilët u vranë janë anëtarë të grupit me bazë në Pakistan Jaish-e-Mohammad (JeM), i mori përgjegjësinë për bombardimet vetëvrasëse të së enjtes.

map

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button