fbpx

MPJ e Maqedonisë ka dorëzuar tre nota verbale deri te OKB për të informuar për ndryshimet e emrit

Ministria e Punëve të Jashtme ka njoftuar se sot, më 14 shkurt 2019, Republika e Maqedonisë Veriore, në përputhje me detyrimet e Marrëveshjes përfundimtare, ka dorëzuar tre nota verbale, transmeton Portalb.mk.

Tre notat verbale të dorëzuara janë: Notë verbale nga Misioni i Përhershëm në Protokollin e Kombeve të Bashkuara, Notë verbale nga Misioni i Përhershëm në Shtetet Anëtare dhe Shtetet vëzhguese UN dhe Notë Verbale nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Nga MPJ njoftojnë që këto nota verbale u janë dërguar të gjitha organizatave ndërkombëtare, multilaterale dhe rajonale, duke i informuar ata për ndryshimet.

LEXO:Greqia nesër do të dërgojë në Maqedoni notë verbale: Është ratifikuar Protokolli
LEXO:Mali i Zi, Protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO është dërguar në Kuvend
LEXO:Ministrja Shekerinska në Bruksel: Është mundësi që të shihet dallimi kur je pjesë e NATO-s
LEXO:Sllovenia e ratifikoi Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button