fbpx

Zaev pas vizitës në Spitalin ‘8 Shtatori’: Falënderoj të gjithë ata që ndihmuan për të shpëtuar personat nga aksidenti

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev sot së ashku me ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe me zëvendëskryeministrin, Bujar Osmani i vizitoi personat e lënduar nga aksidenti i mbrëmshëm tragjik, transmeton Portalb.mk.

“Kemi ardhur t’ju japim mbështetje të lënduarve nga aksidenti i rëndë që ndodhi. Të gjitha shërimit shtetërore janë vënë në funksion për të kujdesur për të lënduarit. Dua ta falënderoj Spitalin ‘Shtatori’ dhe Qendrat Klinike  dhe institucionet publike në Shkup, Tetovë dhe Gostivar, policët, zjarrfikësit dhe të gjitha shërbimet publike që u gjenden pranë njerëzve për t’ju ofruar ndihmë. Në emër të Qeverisë dua të shpreh falënderim për solidaritetin dhe humanitetin e fshatarëve të Llaskarcës që vrapuan nga momenti i parë dhe kanë treguar njerëzi dhe humanitet, kjo është një porosi e madhe humane”, tha Zaev në konferencë pas Vizitës.

Ndërsa ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe shtoi se numri i personave të vdekur ende është 14, ndërsa prej personave të lënduar 4 janë në gjendje pak më të rëndë në Spitalin ‘8 Shtatori’ dhe tre pacientë në Qendrën Urgjente ndodhen në kujdesin intensiv.

Ndryshe, autobusi i kompanisë “Durmo Turs” nga Gostivari, mbrëmë reth orës 17 duke vozitur ka kaluar mburojën e hekurt në anën e kundërt të autostradës Tetovë – Shkup, më pas ka dalë nga rruga dhe është rrokullisur në humnerë në afërsi të fshatit Llaskarcë. Numri i viktimave ka arritur në 14, ndërsa 37 persona të tjerë janë shtruar nëpër spitale pas lëndimeve që kanë marrë nga aksidenti.

LEXO: Këto janë personat e hospitalizuar në Spitalin “8 Shtatori” nga aksidenti i autobusit Durmo
LEXO: Tragjedi!14 të vdekur nga aksidenti në autostradën Shkup – Tetovë (VIDEO)
LEXO:  Kryetari i Gostivarit, Taravari: Shoferi i aksidentit është në gjendje relativisht të mirë (VIDEO)
LEXO: Prokuroria ka dhënë urdhër për analizat e gjakut dhe urinës së shoferit të aksidentit tragjik

LEXO: Aksidenti i autobusit, ngushëllime nga funksionarë të ndryshëm të vendit
LEXO: Tragjedia me autobusin, edhe politikanët jashtë Maqedonisë shprehën ngushëllime

LEXO: Tragjedia me autobusin: Qytetarë të shumtë ofrojnë strehim për familjarët e të lënduarve

LEXO: Haradinaj sot nisi punën me një minutë heshtje për viktimat që ndërruan jetë në aksidentin tragjik

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button