fbpx

Xhaferi: Nuk mundet të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, s’ka kohë sipas Marrëveshjes së Përzhinës

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi mbrëmë ka deklaruar se nuk mundet që të mbahen bashkë zgjedhjet presidenciale dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, nëse këta të fundit do të bëheshin sipas modelit të Marrëveshjes së Përzhinës, njofton Portalb.mk.

“Nëse njëra nga partitë kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare duhet që të sigurojë shumicë për qeveri teknike. Në pajtueshmëri me Marrëveshjen e Përzhinës, ka afate të cilat nuk mundet që të respektohen dhe të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me zgjedhjet presidenciale. Vetëm nëse i ndryshojnë dhe plotësojnë ligjet të cilat kanë dalë nga Marrëveshja e Përzhinës”, tha Xhaferi në Click Plus.

LEXO: Marrëveshja e Përzhinës 1-shi, 15 korrik 2015
LEXO: Marrëveshja e Përzhinës 2-shi, 20 korrik 2016 

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close