fbpx

10 ushqimet që duhet t’i hani çdo ditë për të pastruar arteriet

Kolesteroli dhe presioni i lartë i gjakut janë kontribuues në bllokimin e arterieve.

Arteriet janë enët e gjakut, përgjegjëse për transportimin e gjakut të pasur me oksigjen nga zemra në pjesën tjetër të trupit, transmeton lajmi.net.

 

Një arterie normale do të jetë e fortë, fleksibile dhe elastike. Nga ana tjetër, bllokimi i arterieve është një gjendje serioze e quajtur aterosklerozë.

Gjendja është shkaku kryesor i sëmundjes kardiovaskulare, e cila përfshin sëmundjet vaskulare periferike, goditjet dhe sulmet në zemër.

Gjithashtu njihet si vrasës i heshtur pasi që gjendja nuk shkakton ndonjë simptomë.

Sido që të jetë, ekzistojnë disa lloj ushqimesh të cilat, nëse merren në baza ditore, atëherë mund të kontribuojnë në eliminimin e bllokimit të arterieve në mënyrë të ndjeshme.

Ndiqeni listën e plotë të ushqimeve më poshtë:

– Shafrani i Indisë
– Hudhër
– Xhenxhefili
– Speci i kuq
– Limoni
– Kanella
– Fara liri
– Lëng shege.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close