fbpx

Bullgaria është shteti i parë që e ka miratuar Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Qeveria e Bullgarisë e ka miratuar protokollin e marrëveshjes për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, transmeton Portalb.mk.

Njëkohësisht, siç publikoi EGNES, Qeveria e ka autorizuar shefin e përkohshëm të delegacionit të Bullgarisë në NATO që ta nënshkruajë Protokollin qasës.

Ndryshe, Bullgaria ishte vendi i parë që e njohu Maqedoninë si shtet i pavarur në vitin 1992.

Pasi në Bruksel ambasadorët e të gjitha vendeve anëtare do ta nënshkruajnë protokollin, ai duhet të ratifikohet në të gjitha parlamentet nacionale. sipas paralajmërimeve, Parlamenti i Greqisë do të jetë i pari që do ta ratifikojë, ndërsa sipas shkrimit të “Euroaktiv” kjo mund të ndodhë deri më 8 shkurt. Nuk përjashtohet mundësia për ratifikim më të shpejtë të protokollin të vendeve fqinje dhe Maqedonia të mundet këtë verë të bëhet anëtare e saj.

LEXO: Sekretari i NATO-s, Stoltenberg: Protokolli për anëtarësim në NATO do të nënshkruhet së shpejti

LEXO: Maqedoni, janë duke u finalizuar aktivitetet rreth Protokollit për anëtarësim në NATO

LEXO: Lituania do të ndihmojë Maqedoninë drejt NATO-s dhe BE-së

LEXO: Edhe pesë hapa formale deri te ulësja e Maqedonisë në NATO

LEXO: Emri Republika e Maqedonisë së Veriut do të hyjë në fuqi për dy javë

LEXO: Përfaqësuesja e NATO-s, Hartman: Në pranverën e vitit 2020 Maqedonia do të bëhet anëtare e potë e NATO-s

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close