fbpx

Shefi i ekipit negociator të Kosovës, Avni Arifi: S’ka më dialog në shërbim të Serbisë

Avni Arifi, shefi i ekipit negociator të Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, thotë se në 9 vitet e fundit që është zhvilluar dialogu mes Kosovës e Serbisë, ka qenë krejtësisht në shërbim të interesave të kësaj të fundit, njofton Klan Kosova.

Arifi ka shkruar në Facebook se këtë e dëshmojnë edhe deklarimet publike të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

“Një dialog çfarë ka pas Kosova nuk duhet të ketë më kurrë. Dialogu në 9 vitet e fundit ishte dialog në shërbim të interesave të Serbisë. Këtë e konfirmon edhe presidenti serb Vuçiq në intervistën dhënë revistës serbe ‘Danas’ më 26/01/2019, citoj: ‘Dialogu e ka përforcuar pozicionin e Serbisë, me bisedime kemi blerë kohë dhe jemi rikthyer në lojë’. Vuçiq, Danas 27/01/2019”, ka shkruar Arifi.

Sipas tij, Qeveria aktuale dhe delegacioni shtetëror nuk do të jenë më në funksion të një dialogu të tillë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close