fbpx

Ç’ndodh kur vendos një kub akulli në qafë?

Historikisht, qenia njerëzore është përpjekur të gjejë eliksirin e përjetësisë. Kushdo kërkon të qëndrojë përgjithmonë i ri! Por teksa orientohemi drejt mjeteve moderne harrojmë në fakt se metodat e vjetra janë gjithashtu çudibërëse, ndoshta edhe më shumë. Akupunktura dhe terapia e akullit, ndër shekuj kanë mundur të sjellin ndryshime të mëdha, shkruan revista anabel.

Shtrihuni me bark, relaksohuni dhe vendoseni kubin e akullit në mesin e qafës (pika Feng Fu). Lëreni për 15-20 minuta dhe rekomandohet të bëhet dy herë në ditë.

Nëse dëshironi mund ta mbështillni kubin me një leckë dhe ndonëse do të keni pak ftohtë në fillim, me kalimin e minutave do të arrini të ndjeni nxehtësi. (Mos harroni: Konsultohu me mjekun para se të provoni akupunkturë apo terapi akulli).

Mjekësia tradicionale kineze beson se kombinimi i pikës strategjike Feng Fu me akullin mundëson “rinovimin” e të gjithë trupit. Duke e stimuluar pikën në fjalë me një kub akulli do të mund të merrni më shumë energji se zakonisht si dhe të jeni më të shëndetshëm.

Më poshtë keni disa përfitime që do të merrni nga procedura në fjalë:

Redukton dhimbjet, veçanërisht atë të kokës

Feng Fu- ja është shëruese e dhimbjeve, marramendjes dhe lodhjes

Mban nën kontroll periudhën paramenstruale

Siguron gjumë të mirë

Redukton stresin

Të ndihmon me tretjen

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button