fbpx

Rusia dhe Japonia nuk arrijnë ujdi për mosmarrëveshjet territoriale

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se “ka ende punë” përpara se Rusia të arrijë një traktat paqeje me Japoninë për t’i dhënë fund zyrtarisht Luftës së Dytë Botërore, transmeton REL.

Putin foli në Moskë më 22 janar, pas bisedimeve me kryeministrin japonez Shinzo Abe, i cili tha se ai dhe presidenti rus kishin konfirmuar vendosmërinë e tyre për të gjetur një zgjidhje për një mosmarrëveshje territoriale disa dekadëshe.

Abe tha gjithashtu se ministrat e Jashtëm të të dyja vendeve kanë vendosur të takohen në shkurt për të biseduar rreth mosmarrëveshjes mbi katër ishujt jugorë të Kuriles.

Trupat sovjetike pushtuan ishujt gjatë ditëve të fundit të Luftës së Dytë Botërore. Refuzimi i Tokios për të njohur sovranitetin e Moskës ka ngadalësuar procesin e paqes që nga vitet 1950.

Shtatë dekada më vonë, ishujt njihen si Kurile Jugore në Rusi dhe si Territoret e Veriut në Japoni.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button