fbpx

Thaçi ia ka dorëzuar Ekipit Negociator të Kosovës raportin e dialogut në Bruksel

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi sot ia ka dorëzuar Ekipit Negociator të Kosovës raportin e bisedimeve të deritanishme që ka zhvilluar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në Bruksel me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian (BE), raporton Anadolu Agency (AA).

Pas takimit, presidenti i Kosovës njoftoi se, sipas marrëveshjes së mëparshme, bashkëkryetarëve të Ekipit Negociator të Kosovës, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmetit, u ofroi informacionet e nevojshme në formën e një dokumenti informues të përgatitur nga zyra e tij.

Thaçi në konferencën për shtyp tha se ky raport përmban gjithçka që është diskutuar në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, qëndrimet e përgjithshme të palës kosovare në takimet e mbajtura me përfaqësuesit e BE-së në Bruksel, të udhëhequr nga Federica Mogerini, si dhe vërejtjet, sugjerimet dhe rekomandimet nga Zyra e Presidencës së Kosovës për nevojat e Ekipit Negociator të Kosovës.

Ai përmendi disa nga temat e diskutuara në Bruksel në kuadër të fazës përfundimtare të dialogut, duke përfshirë çështjen e të zhdukurve, çështjen e personave të zhvendosur, trashëgiminë kulturore, çështjet pronësore, të drejtat e minoriteteve. Ai gjithashtu theksoi se është kërkuar që të gjitha marrëveshjet e arritura në dialogun teknik të zbatohen plotësisht, ndërsa është diskutuar gjithashtu edhe bashkëpunimi ekonomik dhe infrastrukturor.

“Qëllimi i delegacionit shtetëror të Kosovës, palës kosovare, mbetet që javët dhe muajt e ardhshëm të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht detyruese në nivel ndërkombëtar që do të garantojë pranimin e Kosovës në OKB, njohje të Serbisë, që nënkupton njohjen globale të shtetit të Kosovës dhe konsolidimin e plotë të vendit tonë, që kurrë më mos të ketë luftë midis Kosovës dhe Serbisë, që kufijtë të jenë sipas standardeve evropiane. Kosova dhe Serbia do të mbeten vende multietnike dhe nuk do të ketë kufi mbi baza etnike “, tha Thaçi.

Ai theksoi se besoj se në marrëveshjen përfundiomtare me Serbinë, Presheva, Medvegja dhe Bujanoci do t’i bashkohen Kosovës, ndërsa në të njëjtën kohë garantoi se Ujëmani dhe Mitrovica e Veriut dhe Trepça do të jenë pjesë e Kosovës.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve nëse Kosova do të duhet të heqë taksën 100 për qind mbi importet e mallrave nga Serbia në mënyrë që të vazhdojë dialogu, Thaçi tha se Kosova nuk duhet të krijojë pengesa për dialogun në mënyrë që të mos forcojë imazhin negativ para miqve të Kosovës.

“Serbia meriton më shumë se taksa, Serbia meritorin dënimin nga bashkësia ndërkombëtare për gjithçka ka bërë, për 400 masakrat, dëbimin masiv të një million shqiptarëve nga Kosova, deri në masën e gjenocidit, ndërsa kjo drejtësi për fat të keq nuk po ndodh. Por ne patjetër duhet shikuar para nga politika momentale. Ne kur kemi bashkëpunuar me miqtë tanë, me BE-në dhe SHBA-të dhe NATO-n, edhe në Rambuje edhe në Paris kemi fituar, ashtu që ku janë SHBA-të dhe BE-ja duhet të jemi edhe ne, edhe do të jemi”, tha Thaçi.

Ai gjithashtu rekomandoi që kushdo që përpiqet të rrezikojë marrëdhëniet me SHBA-të nuk ka mbështetjen e qytetarëve dhe se Kosova nuk ka nevojë për liri apo pavarësi pa SHBA-të, pa bashkërendim dhe mbështetje nga SHBA-të.

Mediat veçmas ndoqën edhe bashkë-kryesuesit e Ekipit Negociator, Limaj dhe Ahmeti pas takimit me Thaçin. Ahmeti deklaroi se raporti i marrë nga Presidenca e Kosovës për rrjedhën aktuale të fazës përfundimtare të dialogut me Serbinë tregon qartë se nuk ekziston kurrëfarë dokumenti zyrtar të rënë dakord në Bruksel.

Ahmeti dhe Limaj besojnë se Ekipin Negociator kjo e mundëson të krijojë një platformë kombëtare për dialogun me Serbinë duke filluar pothuajse nga zeroja.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button