fbpx

Rama, në QSUT: Lentet për ndërhyrjet në sy ofrohen falas

Kryeministri Rama zhvilloi një inspektim në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, që do të ketë së shpejti një depo të re farmaceutike, investim i qeverisë shqiptare prej 18 milionë eurosh.

Sipas kreut të Qeverisë, ky investim siguron standardet më të larta europiane të sigurisë dhe cilësisë së barnave, transmeton Top Channel.

Ndërkohë, shërbimeve falas të kësaj qendre spitalore i shtohet ai i vendosjes së lentes, ose e kataraktit, gjë që deri tani iu kushtonte qytetarëve 700 dollarë.

Shërbimi do të ofrohet për më shumë se 2.000 pacientë në vit, edhe në spitalet rajonale gjithashtu, si ai i Vlorës dhe i Elbasanit.

Gjatë këtij inspektimi, Rama vlerësoi dhe mbështeti punën e mjekëve dhe infermierëve në sistemin spitalor të vendit, ndonëse pranoi se ka edhe nga ata që të bëjnë të turpërohesh.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close