fbpx

Rusia ka testuar një armë të re hipersonike

Zyrtarë të lartë rusë bënë të ditur se arma e re strategjike e vendit ka bërë çdo mbrojtje të raketave të padobishme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëvendëskryeministri i Rusisë, Yuri Borisov për televizionin shtetëror rus tha se raketa hipersonike Avangard me automjet glide fluturoi 27 herë më shpejtë se shpejtësia e zërit, duke e bërë të pamundur të interceptohet. Ai shtoi se arma e re “në thelb i bën mbrojtjet raketore të padobishme”.

Borisov foli një ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri testimin e suksesshëm të Avangardit dhe e përshëndeti atë si një garanci të besueshme për sigurinë e Rusisë për dekada të tëra.

Në testin e së mërkurës, arma u nis nga baza e raketave Dombarovskiy në malet e Uralit jugor. Kremlini tha se me sukses goditi objektivin praktik në poligonin e qitjes Kura në Kamchatka, 6.000 kilometra larg.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button