fbpx

Deputetët dhunshëm janë nxjerrë nga televizioni hungarez, policia me gaz lotsjellës kundër protestuesve (FOTO+VIDEO)

Dy deputetë të pavarur në Parlamentin e Hungarisë, sot paradite nga ana e sigurimit janë larguar me dhunë nga objekti i televizionit shtetëror hungarez, ku dëshironin të lexonin peticion, njofton Portalb.mk.

Incidenti ka ndodhur disa orë pas protestave masive të mbrëmshme kundër regjimit të kryeministrit hungarez, Viktor Orban, në të cilat në Budapest policia ka gjuajtur gaz lotsjellës.

Dy deputetë me orientin opozitar janë pjesë e grupit prej dhjetëra deputetëve të cilët natën e kaluan në televizionin shtetëror hungarez. Në peticion, theksohen kërkesat e protestave, të cilat disa ditë po mbahen në kryeqytetin e Hungarisë, por edhe në shumë qytete tjera. Po kërkohet tërheqja e ligjit të ri për punën, i cili është i quajtur si “ligji për robëri”, por janë përsëritur edhe kërkesat e deritanishme për pavarësim të mediave publike dhe për përfshirjen e zyrës hungareze të Prokurorisë në BE.

Protesta në Budapest
Protesta në Budapest

Dje në protestë më të madhe, në Budapest, nën moton “Gëzuar Krishtlindjet, zotëri kryeministër!” rreth 10.000 protestues kanë marrë pjesë në protestën e katër më masiv të kësaj jave, të cilat janë mbajtur për shkak të sundimit autoritar të Orbanit. Protestuesit kanë qenë të qetë, derisa policia përdori gaz lotsjellës përpara objektit të televizionit shtetëror hungarez. Më pas, grupi i 10 deputetëve ka hyrë në televizion, ndërkaq jashtë kanë ngelur protestuesit tjerë.

Protesta, Hungari
Protesta, Hungari
Protestë, Budapest
Protestë, Budapest

Ligji i ri i lejon punëdhënësit që të iu kërkojnë punëtorëve të punojnë 400 orë ekstra më shumë në vit, nga 250 sa ishte.

Me këtë ligj i bie që të 8 orë ekstra për javë të punojnë disa kategori të punëtoreve.

Kjo gjë ishte propozuar nga kryeministri hungarez Viktor Orban dhe u votua nga shumica e deputetëve.

Grupet e të drejtave thonë se ligji i ri mbi gjykatat administrative mund të çojë në ndërhyrje politike në çështjet e drejtësisë. Qeveria e hodhi poshtë këtë supozim.

Orban ka zhdukur kontrollet demokratike dhe balancat që nga marrja e pushtetit në vitin 2010, duke grumbulluar gjykatat dhe institucionet mbikëqyrëse me besnikët, duke kthyer shumë nga mediat në një makinë propagandistike dhe duke favorizuar miqtë në prokurimin publik.

Partnerët ndërkombëtarë kanë dështuar ta marrin atë për të ndaluar. Orban është në Bruksel për një samit të BE, për bisedime mbi Brexit, zonën e euros, migracionin dhe Rusinë, ndër të tjera.

Në shtator, Parlamenti Europian votoi për të imponuar sanksione ndaj Hungarisë për shkeljen e rregullave të BE mbi demokracinë, të drejtat civile dhe korrupsionin. Disa mbështetje nga Polonia, Hungaria refuzuan akuzat.

Pavarësisht nga ndonjë pakënaqësi popullore, riorganizimi i Orbanit në sistemin zgjedhor dhe mungesa e një opozite të bashkuar e kanë lejuar atë të mbajë dy të tretat e shumicës së parlamentit, me vetëm një të tretën e elektoratit që e mbështetë atë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button