fbpx

Protesta të dhunshme në Hungari kundër ligjit të tmerrshëm për skllavëri

Protesta të dhunshme po ndodhin ditët e fundit në Budapest të Hungarisë. Arsyeja e këtyre protestave është ligji i ri i aprovuar në Hungari që po quhet, ‘Ligji i Skllavërisë’.

Ligji i ri i lejon punëdhënësit që të iu kërkojnë punëtorëve të punojnë 400 orë ekstra më shumë në vit, nga 250 sa ishte, transmeton Indeksonline.

Me këtë ligj i bie që të 8 orë ekstra për javë të punojnë disa kategori të punëtoreve.

Kjo gjë ishte propozuar nga kryeministri hungarez Viktor Orban dhe u votua nga shumica e deputetëve.

Ndryshe, mijëra hungarezë protestojnë nga e mërkura kundër legjislacionit të ri që rregullon rregulloret e punës dhe që do të përjashtonte qeverinë nga kontrolli i pavarur nga gjykatat.

Partia qeverisëse populiste e krahut të djathtë Fidesz e kryeministrit hungarez Viktor Orban kaloi të dy ligjet e reja të mërkurën, mbi protestat e opozitës brenda parlamentit dhe trazirat në rrugë.-përcjell arbresh.info

Rreth 3,000 mijë demonstrues u mblodhën në parlament të enjten dhe më pas bllokuan trafikun në një nga urat mbi Danub, duke thirrur “Dirty Fidesz” dhe “Orban të shkojnë në ferr”.

Protestuesit u shqetësuan kryesisht me rregullat e punës, të cilat u lejojnë punëdhënësve të kërkojnë deri në 400 orë jashtë orarit në vit.

Grupet e të drejtave thonë se ligji i ri mbi gjykatat administrative mund të çojë në ndërhyrje politike në çështjet e drejtësisë. Qeveria e hodhi poshtë këtë supozim, transmeton Arbreshinfo.

Orban ka zhdukur kontrollet demokratike dhe balancat që nga marrja e pushtetit në vitin 2010, duke grumbulluar gjykatat dhe institucionet mbikëqyrëse me besnikët, duke kthyer shumë nga mediat në një makinë propagandistike dhe duke favorizuar miqtë në prokurimin publik.

Partnerët ndërkombëtarë kanë dështuar ta marrin atë për të ndaluar. Orban është në Bruksel për një samit të BE, për bisedime mbi Brexit, zonën e euros, migracionin dhe Rusinë, ndër të tjera.

Në shtator, Parlamenti Europian votoi për të imponuar sanksione ndaj Hungarisë për shkeljen e rregullave të BE mbi demokracinë, të drejtat civile dhe korrupsionin. Disa mbështetje nga Polonia, Hungaria refuzuan akuzat.

Pavarësisht nga ndonjë pakënaqësi popullore, riorganizimi i Orbanit në sistemin zgjedhor dhe mungesa e një opozite të bashkuar e kanë lejuar atë të mbajë dy të tretat e shumicës së parlamentit, me vetëm një të tretën e elektoratit që e mbështetë atë.

Ai vazhdon të gëzojë atë mbështetje shumë, duke mundur më së shumti rivalët e tij të vendosur së bashku, tregojnë sondazhet.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button