fbpx

Ulet me sukses në Mars roboti i ri i NASA-s

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, ka ulurme sukses robotin e ri në Mars, njofton Koha.net.

“InSight” i NASA-s është mision i cili kushton rreth një miliard dollarë. Ai do të jetë në gjendje të gërmojë në një thellësi prej pesë metrash nën sipërfaqen e Marsit dhe do të dërgojë të dhëna për studime të mëtejshme nga shkencëtarët e Agjencisë Kombëtare të Hapësirës dhe Aeronautikës, NASA.

Ulja e tij u bë pas shtatë minutave dramatike, raporton BBC.

Lajmin e ka përshëndetur edhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button