fbpx

Marrëveshja mbi Gjibraltarin, Spanja ka mbështetur tekstin për Brexitin

Pas një kërcënimi që bëri me veto ndaj marrëveshjes së Brexitit dhe bojkotit të Samitit të sotëm të BE-së, kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, njoftoi mbrëmë se do të mbështesë marrëveshjen për Brexitin, raporton Anadolu Agency (AA).

Sanchez kishte kërkuar më herët të bëhet e qartë marrëveshja për tërheqjen e Britanisë së Madhe lidhur me të ardhmen e Gjibraltarit, megjithatë, njoftoi se ka arritur një marrëveshje me BE-në dhe Britaninë e Madhe.

“Sapo Britania të largohet nga BE-ja, marrëdhëniet politike, juridike dhe gjeografike midis Gjibraltarit dhe BE-së do të kalojnë përmes Spanjës”, tha Sanchez në një fjalim televiziv.

Pas bisedimeve të rënda, por të frytshme në javët e kaluara për të qartësuar të ardhmen post-Brexit të Gjibraltarit, tha Sanchez, “jam i lumtur që kam pranuar një deklaratë të Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian, dhe një konfirmim të shkruar nga Britania se e ardhmja e territorit britanik në anën jugore të Spanjës bëhet një çështje dypalëshe”.

Gjibraltari që ka një popullsi prej rreth 30.000 banorësh i’u bashkëngjit Britanisë nga Spanja nën Traktatin e Utrehtit të vitit 1713, megjithëse që nga atëherë kanë vazhduar pretendimet spanjolle mbi rajonin.

Nga viti 1968 deri në vitin 1985, një vit para se të bashkohej me BE-në, Spanja imponoi një bllokadë duke ndërprerë për banorët e Gjibraltarit qasjen në kufirin tokësor dhe komunikim.

Pjesa dërmuese e banorëve të Gjibraltarit e konsiderojnë veten britanikë. Në një referendum të mbajtur në vitin 2002, me pyetjen “nëse Spanja ose Britania e Madhe duhet të ketë sovranitetin mbi territorin, 98.5 për qind votuan për të mbetur nën sundimin britanik.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button