fbpx

Ekstradimi i Nikolla Gruevskit do të sqarohet në dokumentacion mbi 400 faqe (VIDEO)

Siç njoftoi zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski procesi i ekstradimit të arratisurit Nikolla Gruevskit në Hungari ka filluar në Ministrinë e Drejtësisë, e cila ka përgatitur dokumentacion prej mbi 400 faqe, në të cilën do të sqarohen arsyet se pse duhet të ekstradohet i apostrofuari në Maqedoni, transmeton Portalb.mk.

“Tashmë procesi i ekstradimit ka filluar. MPB në MD ka dorëzuar informacionin se Gruevski është në Budapesti. MD tashmë ka përgatitur dokumentacionin, ajo do të përkthehet dhe do të dorëzohet në institucionet në Hungari, në Ministrinë e Drejtësisë në Hungari. Atje do të sqarohet se pse duhet të bëhet ekstradimi i Gruevskit, në dokumentacion mbi 400 faqe”, tha Boshnjakovski.

Ai gjithashtu tha se: “Në kuadër të MPB është në vijim procedura për hetim të situatës se si Gruevski e ka lëshuar territorin. Për të kuptuar se a e kanë ndihmuar shërbime policore apo edhe ndokush nga jashtë”.

Përplasje ka mes shteteve se kush e ka ndihmuar Gruevskin për t’u arratisur në Hungari. Mediat e Hungarisë shkruajnë se Gruevski është arratisur me pasaportë bullgare, kurse mediat serbe thonë se ai është arratisur nëpërmjet Shqipërisë.

LEXO: 24.hu: Gruevskin e ka ndihmuar qeveria serbe për ta kaluar kufirin
LEXO: Mediumi proqeveritar serb: Gruevski ka ikur në Hungari nëpërmjet Shqipërisë

Ndërkaq reagime të shumta ka pasur në opinion e Maqedonisë dhe Hungarisë, por edhe nga faktori ndërkombëtar.

LEXO: Arratisja e Gruevskit, Dimitrov realizoi bisedë telefonike me homologun hungarez
LEXO: Rot për Gruevskin: Hungaria i ka hapur kufijtë për emigrantët, mahnitëse
LEXO: Flekenshtajn: Vështirë ta imagjinoj se Hungaria do t’i japë azil politik Gruevskit

LEXO: DASH: Gruevski duhet të kthehet për ta mbajtur dënimin

Përndryshe, sot bëhen tre ditë që kur ish kryeministri dhe ish lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski u paraqit në rrjetin social fejsbuk se e ka lëshuar Maqedoninë për shkak të kërcënimeve dhe ka kërkuar azil politik në Hungari. Deri sa e ka shkruar njoftimin, ai ka njoftuar se është në Budapest. Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë e ka verifikuar IP adresën e tij, dhe ka njoftuar se Gruevski është në Hungari. Njoftimi i Gruevskit erdhi pasi që MPB-ja lëshoi fletë-arrest. Shkuarja e Gruevskit në Budapest ka ardhur pas njoftimin të Gjykatës në Maqedoni që i njëjti të paraqitet në Burgun e Shuto Orizares për ta vuajtur dënimin me burg prej dy vjetësh në rastin “Tank” të prokurorisë Speciale Publike për furnizimin e mercedesit e vlerë pre rreth 600.000 euro.

LEXO: Gruevski ka kërkuar azil në Ambasadën hungareze jashtë Maqedonisë, thonë nga Qeveria e Hungarisë
LEXO: Konfirmim edhe nga Hungaria, Gruevski ka kërkuar azil politik
LEXO: Spasovski: Përgjegjësi për arratisjen e Gruevskit kërkoni nga gjyqtarët
LEXO: Arifi: Gjykata duhet të sjell urdhër Gruevskin ta dërgojnë në burg me përcjellje policore
LEXO: Najçevska: Çfarë është ky budallallëk, kriminelin e dënuar Gruevski duhet ta lusim të shkojë në burg? 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button