fbpx

Dje u shfaqën “Gratë”, sot do të përfundojë Festivali “Othello” (VIDEO)

Në natën e katërt të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove “Othello” që do të përfundojë sot, është paraqitur shfaqja “Gratë”, transmeton Portalb.mk. Salla e Qendrës për Kulturë “Asnom” sërish ishte plot me teatërdashës.

“Gratë”, e autorit Robert Thomas, në regji të Qëndrim Rijanit, e realizuar në Teatrin Shqiptar të Shkupit, problemet e dashurisë, urrejtjes, tradhtisë, seksualitetit dhe incestit i solli nëpërmjet aktorëve: Teuta Ajdini Jegeni, Drita Kaba Karaga, Amernis Nokshiqi, Vjollca Bekteshi Hamiti, Aida Alidemi, Xaka Jonuzi Çeliku, Linda Saiti dhe Aida Elezi.

Festivali do të përfundojë sot, më 9 nëntor, me shfaqjen “Hollyshit” në regji të Ilir Bokshit, e realizuar “AAB Faruk Begolli” – Prishtinë.

Pas shfaqjes do të ndahen edhe çmimet..

Ky është edicioni i dytë i “Othellos”. Nëse edicioni i parë dëshmoi se gostivarasit kanë nevojë për teatër, edicioni i dytë shënoi themelimin e Institucionit Nacional “Teatri i Gostivarit”.

LEXO: Festivali “Othello”, u shfaq “Oscari dhe tezja Rozë” (FOTO)
LEXO: Shfaqja “Ata që ikin” shënoi natën e dytë të Festivalit “Othello” (FOTO)
LEXO: Shfaqja “Vetëvrasësi” ngriti siparin e Festivalit të Teatrove “Othello”
LEXO: Programi i Festivalit të Teatrove “Othello” (FOTO/VIDEO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button