fbpx

Meta takoi arbëreshët, u prit nga homologu italian Sergio Mattarela

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u prit me entuziazëm nga arbëreshët e Italisë, ne vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut, transmeton Top Channel. 

Në Kalabri, Meta u takua me presidenti italian Sergio Mattarella, i cili e shoqëroi gjatë gjithë vizitës homologun shqiptar.

Fjalimin e mirënjohjes, Presidenti shqiptar e mbajti në kolegjin e “Shën Adrianit” në Shën Mitër Korona.

“Mirënjohje për arbëreshët që na ruajtën traditat dhe gjuhën e heroit brez pas brezi. Mirënjohje Italisë për mbështetjen për integrimin”, tha Meta.

Në këtë vizitë në Itali, Meta shoqërohej nga ministri i Diasporës, Pandeli Majko.

Top Channel

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button