fbpx

Sulmi në Pitsburg, autoritetet zbuluan identitetin e autorit të vrasjeve

Autoritetet amerikane kanë arritur ta zbulojnë identitetin e autorit që kreu tetë vrasje the plagosi 12 të tjerë në një qendër të komunitetit hebre në Pitsburg të Shteteve të Bashkuara.

Robert Bowers 46 vjeçar, ka qenë i armatosur me një armë të tipit AR-15 dhe disa revole të tjera, shkruan NBC News, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa Policia ka njoftuar se ai është plagosur gjatë të shtënave me armë zjarri dhe tani ai ndodhet në duart e autoriteteve të sigurisë.

*************************************************************************************

17:30 – Të shtëna me armë në Pitsburg të Shteteve të Bashkuara, tetë të vdekur

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën dhe 12 të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër të komunitetit hebre në Pitsburg të Shteteve të Bashkuara.

Në mesin e të vrarëve, raportohet se tre kanë qenë oficerë të policisë, shkruan Euronews.

Besohet se i dyshuari ka qenë i armatosur me një armë të tipit AR-15 dhe tani ai ndodhet në paraburgim.

Komandanti i Policisë, Jason Lando, u ka kërkuar qytetarëve përreth që të qëndrojnë të strehuar pasi që nuk ishte i sigurt qëndrimi në hapësirat publike.

Shërbimet emergjente kanë arritur rreth orës 10:00 në Sinagogën e quajtur “Trungu i Jetës” dhe është raportuar se një numër i konsiderueshëm kanë mbetur të lënduar nga incidenti tragjik.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button