fbpx

Studim/ Konsumoni 4 kafe në ditë, për një zemër të fortë!

Sipas një studimi konsumimi i kafes 4 herë në ditë ndihmon në forcimin e zemrës dhe riparimin e saj nga dëmtimet.

Kërkimi është realizuar nga Universiteti Heinrich Heine në Duseldorf, Gjermani duke arritur në përfundimin se kafeina i bën shumë mirë qelizave të zemres. Pensionistëduhet të konsumojnë 4 filxhan kafe në ditë në mënyrë qëtë mbrojnë dhe riparojnë muskujt e zemrës, shkruan Bordo.al. 

Nivelet e kafeinës , ekuivalente me 4 kafe në ditë, mund tëndihmojnë nëmbrojtjen e venave të shëndetshme  të zemrës  dhe riparimin e saj pas njëataku kardiak. Mendohet se kafeina ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabet tipi 2 dhe infarktit po arsyet mbi këtë janë akoma të paqarta.

Studiuesit gjermanë mendojnë se  kafeina mund të mbajë qelizat e arterieve dhe venave më të shëndetshme duke përmirësuar aftësinë e tyre për  të  qënëmë rezistente ndaj dëmtimeve. Ata sugjerojnë se kafeina është e dobishme veçanërësisht për njerëzit e moshuar zemra e të cilëve është më e dobët dhe me më shumë gjasa për t’u dëmtuar.

Burimi/ Dailymail

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button