Erdogan: Turqia ka nevojë për sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 për të garantuar sigurinë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Turqia ka nevojë për t’u pajisur me sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 për të garantuar sigurinë e saj, pasi vendit i janë mohuar të gjitha alternativat e tjera, raporton Anadolu Agency (AA).

“Secilit i jepet e drejtë në luftën kundër terrorizmit, por gjërat ndryshojnë kur bëhet fjalë për Turqinë, ndërkohë që ne jemi lënë vetëm përballë sulmeve ndaj vendit tonë nga veri i Irakut prej vitesh dhe nga Siria”, tha Erdogan në një ceremoni diplomimi në një shkollë ushtarake në Balıkesir, duke iu referuar sulmeve të organizatave terroriste ndaj Turqisë.

“Çfarë bënë ata kur nga Siria u kryen 127 sulme me artileri dhe mortaja në drejtim të qyteteve Kilis, Gaziantep, Reyhanlı dhe Kırıkhan, kur shtatë shtetas tanë humbën jetën dhe 125 të tjerë u plagosën. Ata i hoqën sistemet e mbrojtjes ajrore që ishin të pozicionuara më parë”, shtoi presidenti turk.

Ai theksoi se Turqisë madje nuk i janë dhënë armët që ka kërkuar për mbrojtjen e kufijve, duke shtuar se armët që Turqia ka kërkuar t’i blejë, organizatave terroriste u janë dhënë falas dhe se i janë mohuar edhe alternativat e tjera.

“Është e pamundur që ne t’i pranojmë këto imponime. Turqia ka nevojë për sistemet S-400 dhe tashmë ka marrëveshje të arritur. Andaj, shpresojmë që së shpejti t’i marrim”, deklaroi Erdogan.

Dhjetorin e kaluar, Turqia njoftoi se kishte përfunduar marrëveshjen me Rusinë për blerjen e dy sistemeve S-400 deri në fillim të vitit 2020.

Këtë prill, dy palët ranë dakord për dorëzim më të hershëm të sistemeve.

S-400 është sistemi më i përparuar anti-ajror me rreze të gjatë i Rusisë, me aftësi për të bartur tri lloje të raketave të afta për të shkatërruar objektivat, duke përfshirë raketat balistike dhe raketat “lundruese”.

Në qershor, Senati Amerikan miratoi një projektligj që ndaloi shitjet e avionëve F-35 Turqisë, duke e arsyetuar vendimin me blerjen e sistemeve S-400 dhe arrestimin e disa shtetasve amerikanë në Turqi.

Duke iu referuar tensioneve midis SHBA-së dhe Turqisë pas ndalimit të pastorit amerikan Andrew Craig Brunson, Erdogan tha se ushtria dhe ekonomia e Turqisë janë shënjestruar me pretekstin e rastit Brunson.

“Paqëndrueshmëria në kursin e këmbimit është një operacion kundër vendit tonë. Atë që nuk e arritën përmes bandave tradhtare brenda vendit dhe përmes organizatave terroriste, tani duan ta realizojnë përmes armës ekonomike, duke e shndërruar kursin devizor në armë devizore”, u shpreh Erdogan.

Turqia dhe SHBA aktualisht kanë acaruar marrëdhëniet pasi Washingtoni vendosi sanksione me pretekstin e pastorit Brunson, i cili është në arrest shtëpie në Turqi lidhur me akuza për terrorizëm.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button