fbpx

LD: Pa dallim të karakterit të referendumit, rezultati do të jetë obligativ për të gjithë

Lidhja Demokratike gjatë kohë propozon që nëse arrihet zgjidhje kompromisi me Greqinë lidhur me dallimet për emrin tonë kushtetues – Republika e Maqedonisë, përpara miratimit të vendimit përfundimtar në Kuvend, të konsultohen qytetarët, njofton Portalb.mk.

“Marrëveshja me Greqinë është arritur, ligji për ratifikimin e marrëveshjes është miratuar, para ndryshimeve kushteutese, është e patjetërsueshme që të deklarohen qytetarët në referendum konsultativ. Pa dallim të karakterit të referendumit, rezultatu do të jetë obligativ për të gjithë”, deklarojnë nga LD.

Ata thonë se nëse referendumi është i suksesshëm, atëherë Kuvendi ka për obligim që t’i miratojë ndryshimet kushtetuese, në të kundërtën, gjithçka kthehet nga fillimi dhe do të bllokohen proceset euro-integruese.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button