fbpx

Gjermani, pacientët muslimanë shënjestër të një sulmi me thikë

Një person ka kërcënuar pacientët muslimanë me një thikë kuzhine dhe ka plagosur një person pas një qëndrimi në një klinikë të vogël në veriperëndim të Gjermanisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Personi, për të cilin mediat lokale raportojnë se ishte në të pesëdhjetat e tij, brohoriti shpifje islamofobike pasi disa gra muslimane ishin në dhomën e pritjes të një klinike në pronësi të një mjeku turk në qytetin veriperëndimor Moenschengladbach.

Ai kërcënoi ndihmësit mjekësorë dhe pacientët me një thikë, por u mposht nga tre pacientë në dhomën e pritjes. Një nga pacientët u plagos lehtë në incident.

Policia tha se i dyshuari vuante nga problemet e shëndetit mendor dhe incidenti nuk ishte një sulm politikisht i motivuar.

Një gjykatë vendase e urdhëroi atë të angazhohet në spitalin psikiatrik për trajtim.

Kohën e fundit në Gjermani është shënuar rritje e islamofobisë, e nxitur nga propaganda e partive të ekstremit të djathtë, të cilat kanë shfrytëzuar frikën nga kriza e refugjatëve dhe terrorizmit.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close