fbpx

Avionët luftarakë F-35 të SHBA-ve do të mbërrijnë në Turqi në vitin 2020

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka bërë të ditur se Turqia sot do të pranojë dërgesën e avionëve luftarakë F-35 në qytetin Teksas të SHBA-ve, ndërsa avionët do të mbërrijnë në Turqi në vitin 2020, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur për gazetarët në provincën jugore Antalya, ministri Çavuşoğlu tha se trajnimi për avionët e prodhuar nga Lockheed Martin do të kryhet në SHBA deri në vitin 2020.

“Do të ketë trajnime deri në vitin 2020. Mbërritja e avionëve në Turqi do të jetë në vitin 2020”, tha Çavuşoğlu.

Të hënën, Senati amerikan miratoi Aktin Vjetor të Autorizimit Kombëtar të Mbrojtjes, i cili përfshin një amendament që ndalon shitjet në Turqi të avionëve F-35 (Joint Strike Fighter), duke theksuar si arsye blerjen e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia dhe arrestimin e shtetasve amerikanë.

Më vonë, Turqia njoftoi se shpërndarja e avionëve do të zhvillohet në një ceremoni në Teksas, me avionët që do të vijnë në Turqi sapo pilotët të përfundojnë trajnimin.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close