HEROSTRATI

Lajme të ngjashme

Komentet

 1. Mire, por tejet demagogjike, e paqartesuar dhe e paadresuar. Burimi i se liges dhe herostratit, nuk eshte identifikuar sa duhet (:L
  Prapeseprape, mire, mire, bravo (:

 2. Tomgjekaj thote “demagogjike”…per te permbyllur mandej “mire, bravo”.
  e paqartesuar kjo, vlen e para apo vlen e dyta? se nuk mund te dyjat pernjehere:-) dhe si i thuheshka bravo demagogjikes!?

  Teksti i Sales i shkelqyer si perhere.
  Ai adreson fenomenet, personat, ligesite…
  Model dhe sherim jane keto tekste te S.S, per mua, poeti me i madh i gjalle shqiptar.

 3. Bravo, sepse ne demagogji dhe te pushtuar nga ajo, jetojme e nderuar! A spo e kupton kete?
  jo ‘thuheshka’, ala kaballarce por gjeje fjalen e duhur per shprehjen e habitores!

 4. Nuk e kuptoj, dhe nuk s’ka si kuptohet qe teksti ku apostrofohet nje deformim i kohes Tomgjekaj e quan demagogjik vetem per shkak te faktit qe fenomeni Herostat nuk ilustrohet me emer konkret. Ju perhere kerkoni emra konkrete ne tekste analitike?? Si me than’, emra konkrete ndonjehere ka, ndonjehere nuk ka, c’rendesi ka!? Eshte ceshtje stilistike se perndryshe kolumnat do duhej te ishin aktgjykime, dosadno.
  Nese jemi pushtuar nga demagogjia, atehere cilin emer Herostati konkret ta apostrofoje autori ku jane shume e mund ti hyje dikujt ne hak 🙂
  Nuk them qe jetojme ne demagogji, koha nuk eshte kategori abstrakte, Kohen e bejne Njerezit.
  A jetojme ne demagogji, kesaj pyetjeje i pergjigjet secili ne njejes.
  Kjo varet me ke shoqerohemi, prej nga rrjedhim etj.
  Habitoren mund te mos e kam perdorur mire, haberin nuk e kam, por cdo dite mesojme nga pak
  …cdo dite plakemi nga pak e dashur, eshte nje poezi e Salajdin Salihut.
  rekomandime per kohen e lire!
  dhe do kuptoni pastaj pse reagoj me kaq zjarr ngaqe une jam marketing menaxherja e S.S
  jo jo tallem.
  ama nuk rehatohem pa e bere nderkombetarisht te njohur, ne SHBA e Europe te njohur kete poet dhe kolumnist jashteserik.
  Nese jeni per letersi ju do e lexoni dhe pas iluminimit (e them pa ironi) do e kuptoni se perse S.Salihu dhe fjala demagogji nuk futen ne nje fjali as edhe metaforike (e juaja nuk ishte metaforike).

 5. E nderuar, pikerisht per kete te gjithe jemi ne karrigen e te gjykuarit nga e atyre qe shesin kete fenomen te paemeruar. Shoqerite dhe individet demagogjik, jane shkaktare te kaosit dhe zhvillimit te fenomeneve kancerogjene ne shoqeri si kjo e jona.

  Prapeseprape, ke te drejte, nuk duhet te jemi me specifik dhe te permendim emra konkret, ngase sic thone ne tetovarce ” do ta hanim”.

  Por cfar ti bejme kjo eshte shoqeria jone. Megjithate, shkirme te ketille, bejne sadopak kenaqesi, edhe pse elementi i gerditjes qe ringjallin ato me sterostratet eshte i padurueshem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *