fbpx

Zyrtari verikorean takon Pompeon në Nju Jork

Një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut arriti në Nju Jork për të biseduar me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, rreth takimit të mundshëm midis presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe liderit verikorean, Kim Jong Un, transmeton REL.

Gjenerali Kim Yong-chol fluturoi drejt SHBA-së nga kryeqyteti i Kinës, Pekin.

Ai është zyrtari më i lartë i Koresë së Veriut që viziton SHBA-në në 20 vjet.

Trump, javën e kaluar, e anuloi takimin e 12 qershorit me Kimin, por që atëherë të dyja palët kanë bërë përpjekje të reja për realizimin e tij.

I planifikuar të mbahet në Singapor, takimi do të jetë i pari midis një presidenti amerikan në detyrë dhe një lideri verikorean.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button