fbpx

OBSH: Çdo vit 5.4 milionë persona në botë kafshohen nga gjarpërinjtë

Çdo vit 5 milionë e 400 mijë persona në botë kafshohen nga gjarpërinjtë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të BBC-së, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njotoi se çdo vit 5.4 milionë persona në botë kafshohen nga gjarpërinjtë.

Më tej thuhet se çdo vit 138 mijë persona nga e gjithë bota humbin jetën nga rastet e kafshimit nga gjarpërinjtë dhe se 400 mijë të tjerë mbeten me aftësi të kufizuara.

Sipas të dhënave, gjysma e rasteve që rezultojnë me vdekje ndodhin në Indi.

Ndërsa si arsye e numrit të madh të nivelit të vdekjeve në Indi llogaritet të jetë mungesa në ndërhyrjet emergjente dhe në shërbimet e përgjithshme shëndetësore.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close