fbpx

Indonezi, përfundon rebelimi i armatosur në burgun më të sigurtë

Me dorëzimin e të burgosurve ka përfunduar rebelimi dyditësh dhe kriza e pengjeve në të cilën jetën e humbën të paktën gjashtë persona në një nga burgjet më të mbrojtura në Indonezi, raporton Anadolu Agency (AA).

Rebelimin në burgun në ishullin Java Perëndimore e kryen 155 terroristë të dënuar ndërsa mbrëmë 145 të burgosur iu dorëzuan policisë pa kushte.

Ministri indonezian për Çështje Politike dhe të Sigurisë, Wiranto njoftoi se policia mbrëmjen e kaluar ka kryer operacion të gjerë në fund të të cilit u dorëzuan edhe 10 terroristët tjerë.

Zëdhënësi i policisë, Setyo Wasisto njoftoi se policët e marrë peng u liruan me sukses.

Burgu në të cilin ndodhi rebelimi i armatosur është i vendosur në vendin Depok dhe në të gjenden terroristë të burgosur të DEASH-it.

 

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close