fbpx

Ndërroi jetë rreshteri i egër i Hollivudit (Foto)

Ronald Lee Ermey, rreshteri i famshëm i filmit “Full Metal Jacket”, ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare nga disa ndërlikime të shëndetit që u shkaktuan nga pneumonia.

I lindur në Kansas, në vitin 1944, Ermey ishte një marins për 11 vite dhe kaloi 14 muaj në Vietnam dhe Okinava të Japonisë, ku u bë rreshter, transmeton TCH.

Ermey studioi për dramaturgji në Universitetin e Manilës, në Filipine. Rolin e parë e fitoi në filmin “Apocalypse Now” të vitit 1979. Nga ai vit, mori pjesë në 60 filma, ku kryesisht luante role autoritare.

Roli i rreshterit të egër në “Full Metal Jacket” e bëri të famshëm në të gjithë botë dhe regjisori i filmit, Stanley Kubrick, ka thënë se 50% e fjalëve të personazhit në film janë improvizim i vetë Ermey.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button