fbpx

Karriera e tyre mori fund kur fituan ‘Oscar’, aktorët që sot nuk janë pjesë e kinematografisë

Të fitosh një Oscar është një arritje e rëndësishme dhe forma më e lartë e njohjes për çdo aktor. Megjithatë, në disa raste, kjo statujë e vogël mund t’i bëjë gjërat edhe më keq dhe nganjëherë të shkatërrojë në mënyrë të drejtpërdrejtë karrierat e tyre , transmeton Revista Class.

Ja cilët janë 5 aktorët, karrierat e të cilëve u shkatërruan plotësisht nga çmimi Oscar.

Gwyneth Paltrow

Në 1999 Paltrow fitoi një Oscar për rolin e saj në filmin “Shakespeare in Love”, pas së cilës karriera e saj filloi të shfaq një rënie. Aktorja ka pohuar se për disa arsye ajo filloi të merrte vetëm rolet mbështetëse, por kolegët e saj insistojnë që natyra e padurueshme e Paltrow ishte gabimi.

Halle Berry

Kjo aktore e mirënjohur ishte në gjendje të merrte Oscar-in e saj në dramën “Monster Ball” dhe që nga ai moment në karrierën e saj dukej se ishte një pengesë. Në vitin 2004 ajo u shfaq në filmin “Gruaja Mace”, e cila është një nga filmat më të këqij të bërë ndonjëherë. Ajo mori një çmim të artë Razzie, e cila nuk është aspak e lumtur për këtë gjë.

Adrian Brody

Ai mori nominimin e shumëpritur të Oscar në vitin 2002, falë performancës së tij të mahnitshme në filmin “Pianist”, i cili u vlerësua shumë nga audienca, por për aktorin statueta shërbeu si një shenjë e keqe dhe që nga ajo kohë ai nuk u shfaq në asnjë projekt serioz.

 Forest Whitaker

Forest mori Oscar-in e tij me shkëlqim për filmin e vitit 2007 “Mbreti i fundit i Skocisë”. Që atëherë, për shkak të rastësive të çuditshme, Whitaker nuk ka luajtur asnjë rol udhëheqës, por që nga paraqitja e tij në “Pantera e Zezë” ai nuk është shfaqur mirë.

Tim Robbins

I njohur  në filma të tillë si “Shaëshank Redemption” dhe “Mission to Mars”, Tim Robbins fitoi  Oscar për rolin e tij në filmin ”Mystic River”. Që nga viti 2004, Robbins arriti të merrte pjesë vetëm në një projekt të vetëm “Lufta e Botëve”, pas së cilës karriera e tij ka rënë me shpejtësi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button